17 dni, 64 godziny przesłuchań, kilka milionów odbiorców – podsumowanie 16. Konkursu Wieniawskiego
Zdjęcie - 20221019male27of571-6364b83ae46130.86901737.jpeg
Data publikacji / 2022-11-02

Za nami 17 dni wypełnionych muzyką podczas 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Na początku października do Poznania przyjechało 31 skrzypków z Europy, Azji i Ameryki Północnej. W trakcie 17 sesji przesłuchań, obejmujących łącznie 64 godziny muzyki, uczestnicy Konkursu zaprezentowali 230 wykonań kompozycji Wieniawskiego, Bacha, Beethovena, Brahmsa, Paganiniego, Szymanowskiego, Bartóka, Mozarta, Chaussona, Schuberta, Czajkowskiego, Ravela, Griega, Hubay’a, Saint-Saënsa, Paderewskiego i Dvořáka. W pierwszym etapie uczestnikom towarzyszyli pianiści, Michał Francuz i Grzegorz Skrobiński. Drugi etap był podzielony na dwie części. W pierwszej młodzi skrzypkowie występowali z pianistami, a w drugiej – z altowiolistami, Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim, i z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz. W finałowym etapie uczestnicy wykonali dwa koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza.

„Wszyscy uczestnicy od I etapu Konkursu prezentowali niezwykle wysoki poziom, wykonując bardzo wymagający repertuar. Jestem spokojna o ich muzyczną przyszłość. Z pewnością jeszcze wielokrotnie o nich usłyszymy i zobaczymy na światowych estradach. To dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy tych utalentowanych skrzypków gościć na tegorocznym Konkursie Wieniawskiego” – mówi Dyrektor Konkursu, Karolina Kaźmierczak. 

„Jesteśmy przekonani, że poniesiecie w świat piękno muzyki Wieniawskiego i rozsławicie polską kulturę i nasze miasto. W 1854 roku Henryk Wieniawski podarował stolicy Wielkopolski «Souvenir de Posen» – myślę, że każdy z was zapisał w tych dniach swoje pozdrowienie z Poznania” – takie słowa skierowała Prezes Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Alina Kurczewska, do laureatów 16. MKS im. H. Wieniawskiego. Laureatką pierwszej nagrody została Hina Maeda, 20-latka pochodząca z Japonii. Drugie miejsce zajęła 29-letnia Kazaszka, Meruert Karmenova, a trzecie – 21-letni Qingzhu Weng, reprezentujący Chiny. Jury pod przewodnictwem Augustina Dumay przyznało trzy równoważne wyróżnienia, które otrzymali: Hana Chang, Jane Hyeonjin Cho i Dayoon You.                                           

Konkurs zgromadził w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu 12 000 osób. Podczas Gali i Koncertu Laureatów widownia Auli UAM zapełniła się do ostatniego miejsca. Podobnie było na II Koncercie Laureatów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wydarzenia konkursowe można było śledzić także podczas transmisji na kanale YouTube Wieniawski Society, który zanotował milionowe wyświetlenia. To wynik o ponad 1000% większy niż ten, który osiągnęły dotychczasowe transmisje. Do tej pory internauci obejrzeli 200 000 godzin koncertów i przesłuchań. W czasie Konkursu instagramowe konto Wieniawski Society zyskało zasięg na poziomie 40 000 użytkowników. Followersów przybywało tak szybko, że Instagram na jeden dzień zablokował dostęp do konta w obawie przed nielegalnymi działaniami. Popularnością cieszyła się też strona Wieniawski Society na Facebooku – 60 000 odwiedzin. Facebookowe posty dotarły do blisko 1 miliona odbiorców.

Zmagania konkursowe uczestników były transmitowane na antenach TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP3 Poznań i Programu Drugiego Polskiego Radia. Codziennie ukazywała się „Gazeta Konkursu Wieniawskiego”, tworzona przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i „Ruchem Muzycznym”. Gazeta jest dostępna cyfrowo na stronie konkurs.wieniawski.pl.

Streaming z kanału YouTube udostępniliśmy chińskim platformom: amadeus.tv i MusicToday WeChat. Za ich pośrednictwem transmisje obejrzało 403 000 osób. Z kolei na Music Today’s Bilibili and ConGioia Weibo przebieg Konkursu dotarł do 1 330 000 melomanów. „Transmisja w Chinach odniosła ogromny sukces i wywołała szereg pozytywnych reakcji” – podsumowuje przedstawiciel platform, Zhuye Lu. Z kolei na facebookowym profilu prestiżowego, amerykańskiego portalu „The Violin Channel” transmisje oglądało około 100 000 osób.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypowy im. Henryka Wieniawskiego relacjonowało ponad 100 dziennikarzy i fotoreporterów. O Konkursie wspomniano w mediach ponad 5 tys. razy. Wśród patronów medialnych znaleźli się: Polskie Radio, Telewizja Polska, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, Onet, „Twój Styl” oraz portal The Violin Channel. Nawiązaliśmy także współpracę redakcyjną z RMF Classic, „Tygodnikiem Powszechnym”; portalami: wpoznaniu.pl, Kultura Wokół Nas i O Kulturze.

Do Poznania przyjechali również reprezentanci mediów zagranicznych „The Violin Channel”, „Deutschlandfunk”, „The Strad”, „Focus Taiwan”, „Auditorium”, „The JoongAng” i Violinist.com. Relacje z Konkursu znalazły się także na portalach: BBC Music Magazine, The World News, Channel New Asia, Classical Music, Slipped Disc, Shenzhen Daily, Resmusica, Reddit, Nippon.com, jiji.com, Klassik heute, klassik.com, Codalario.

Z wieloma z nich będziemy kontynuować współpracę podczas trasy koncertowej laureatów, która do końca tego roku i przez cały następny obejmie 60 koncertów w 20 krajach na 5 kontynentach. Trasa organizowana jest we współpracy z agencją SONORA.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego zorganizowany był przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękujemy za zaufanie!

Organizacja Konkursu nie byłaby możliwa także bez naszych partnerów, wśród których znaleźli się: Program Drugi Polskiego Radia, Radio Poznań, TVP Kultura, TVP3 Poznań, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, „Ruch Muzyczny”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Poznańska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, serwis Bilety24, marka Bösendorfer, SONORA, Lexus, Dr Irena Eris, Hotel Mercure Poznań Centrum, Grupa MTP, Bazar Poznański, Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego i firma Ricoh. 

Konkurs pomogło nam zorganizować 20 wolontariuszy. Każdemu z nich serdecznie dziękujemy!