41 skrzypków zakwalifikowanych do Konkursu Wieniawskiego!
Zdjęcie - uczestnicy_1200x8001pop-626bc79f8dd0d4.33960071.jpeg
Data publikacji / 2022-04-29

Decyzją Jury Preselekcyjnego w składzie Augustin Dumay – Przewodniczący Jury, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury i Madeleine Carruzzo do 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zakwalifikowani zostali następujący skrzypkowie (kolejność alfabetyczna):

1. Phoenix Avalon, Stany Zjednoczone - rezygnacja

2. Hana Chang, Japonia / Singapur / Stany Zjednoczone

3. Jane (Hyeonjin) Cho, Korea Południowa

4. Larissa Cidlinsky, Niemcy - rezygnacja

5. Hawijch Anna Elia Elders, Niderlandy

6. Klara Gronet, Polska

7. Natsuki Gunji, Japonia

8. Xiang Han, Chiny  - rezygnacja

9. Yiyang Hou, Chiny

10. Sirena Huang, Stany Zjednoczone - rezygnacja

11. Meruert Karmenova, Kazachstan

12. Maya Alexandra Kasprzak, Japonia / Niemcy / Polska

13. Sungmoon Kim, Korea Południowa - rezygnacja

14. Alexander Won-Ho Kim, Korea Południowa / Niemcy

15. Judyta Kluza-Sporniak, Polska

16. Paul Kropfitsch, Austria

17. Miyeon Lee, Korea Południowa - rezygnacja

18. Hao Li, Chiny - rezygnacja

19. Robert Łaguniak, Polska - rezygnacja

20. Hina Maeda, Japonia

21. Elias David Moncado, Niemcy

22. Wojciech Niedziółka, Polska

23. Sueye Park, Korea Południowa

24. Tassilo Probst, Niemcy

25. Charlotte Spruit, Niderlandy

26. Karen Su, Stany Zjednoczone

27. Adam Suska, Polska

28. Sulamita Sara Ślubowska, Polska

29. Max Tan, Stany Zjednoczone

30. Belle Ting, Austria

31. Natsumi Tsuboi, Japonia - rezygnacja

32. Ayaka Uchio, Japonia

33. Shihan Wang, Chiny / Niemcy

34. Qingzhu Weng, Chiny

35. Maya Wichert, Japonia / Niemcy

36. Katherine Woo, Stany Zjednoczone - rezygnacja

37. Dayoon You, Korea Południowa

38. Takako Yumiba, Japonia

39. Eva Zavaro, Francja

40. Zhixin Zhang, Chiny

41. Barbara Ewa Żołnierczyk, Polska

Gratulujemy wszystkim skrzypkom!

[aktualizacja 4.10.2022]


Wśród skrzypaczek i skrzypków zakwalifikowanych do Konkursu Wieniawskiego przez Jury Preselekcyjne w składzie Augustin Dumay – Przewodniczący Jury, Daniel Stabrawa – Wiceprzewodniczący Jury i Madeleine Carruzzo znaleźli się reprezentanci takich krajów jak Austria, Chiny, Francja, Japonia, Kazachstan, Korea, Niderlandy, Niemcy, Polska, Singapur i Stany Zjednoczone.

Do muzycznego turnieju zgłosiło się 224 osób z 34 krajów. Eliminacje z uwagi na pandemię COVID-19 odbyły się na podstawie przesłanych nagrań. Kandydatkom i kandydatom postawiono wysokie wymagania w procesie aplikacji – każdy z nich był zobowiązany dokonać nagrań czterech utworów, wybranych z trudnego programu preselekcyjnego.

Poziom tegorocznej edycji Jury ocenia niezwykle wysoko. „Po wysłuchaniu młodych skrzypków chętnych do wzięcia udziału w kolejnym Konkursie Wieniawskiego jestem pod wielkim wrażeniem wyjątkowo wysokiego poziomu ogólnego, a przede wszystkim faktu pojawienia się grupy wybitnych muzycznych osobowości. Tegoroczny Konkurs Wieniawskiego zapowiada się naprawdę emocjonująco” – podsumował rundę preselekcyjną Przewodniczący, Augustin Dumay.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest znakiem firmowym Poznania i Wielkopolski, i jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze, o światowym zasięgu, współcześnie wspieranym przez środki masowej komunikacji. Organizowane od 1935 roku Konkursy Wieniawskiego, jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, kultywują pamięć o wybitnym skrzypku i kompozytorze. 

„Pamięć o Konkursie utrwalamy na co dzień – wszak Henryk Wieniawski wita gości z całego świata m.in. jako patron poznańskiego portu lotniczego, a Miasto Poznań jako stały mecenas działalności Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego wspiera liczne działania wokół jego osoby i twórczości. Tym serdeczniej zapraszamy w październiku do stolicy Wielkopolski” – mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Przygotowania do Konkursu wkraczają w decydującą fazę. W tych działaniach Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego wspomagane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. „Nasz Instytut wspiera rozwój artystów i promocję dziedzictwa muzyki polskiej. Takie właśnie wydarzenia są doskonałą okazją do opowiadania światu o tym, co w polskiej kulturze najlepsze, dlatego z dumą włączamy się w organizację tak znamienitego wydarzenia, które jest już częścią historii Polski" – mówi Katarzyna Meissner, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Inauguracja Konkursu, którą uświetni zwyciężczyni poprzedniej edycji Veriko Tchumburidze oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko, odbędzie się 7 października w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Już teraz zapraszamy wszystkich na prawdziwą muzyczną ucztę. Podczas koncertu usłyszymy Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonina Dvořáka oraz Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza. Z inicjatywy Andrzeja Boreyko włączyliśmy również do programu utwór ukraińskiej kompozytorki Victorii Polevej, jako wyraz solidarności Konkursu z narodem ukraińskim, tak dotkliwie doświadczonym przez wojnę i rosyjską agresję” – zapowiada Alina Kurczewska, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października. Uroczysta Gala Laureatów zaplanowana jest na 21 października w Poznaniu, zaś II Koncert Laureatów w Warszawie w Filharmonii Narodowej 23 października.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.