Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Zdjęcie - o168820292-63359ca8777c19.42469711.jpeg
Data publikacji / 2022-09-21

prezydent.pl

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Patronatem Honorowym 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

„[...] Słowa uznania kieruję do organizatorów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu wraz ze wszystkimi instytucjami i osobami współpracującymi i wspierającymi to przedsięwzięcie. Z głębokim szacunkiem witam jury, tworzone przez grono uznanych autorytetów świata muzycznego, a także wierną i cechującą się znawstwem konkursową publiczność. Wreszcie, gorąco gratuluję artystom, którzy zakwalifikowali się do udziału w konkursie i przybywają z Europy, Ameryki i Azji, by swoimi talentami, kunsztem i wyobraźnią rywalizować o nagrody i wyróżnienia.

Zainaugurowany w 1935 roku – z okazji stulecia urodzin patrona – konkurs należy do najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie. Odwołując się do postaci genialnego wirtuoza, »przedwcześnie dla sztuki zgasłego«, jak głosi jego warszawski nagrobek – impreza wyłania i promuje szczególnie uzdolnionych młodych skrzypków. Uczestnicy otrzymują szansę pójścia w ślady licznych laureatów, dla których poprzednie edycje konkursu stały się początkiem wielkich międzynarodowych karier. Uwaga środowisk muzycznych z wszystkich kontynentów kieruje się w tych dniach na aulę poznańskiego uniwersytetu, skąd na cały świat rozbrzmiewają dźwięki instrumentów, którymi adepci wiolinistyki ogłaszają nadejście swojego, nowego pokolenia wykonawców.

Życzę wszystkim Państwu, aby obecny konkurs, podobnie jak poprzednie, był okazją do podziwiania umiejętności wspaniale rozwijających się artystów, którzy zapiszą się w przyszłości wśród najznamienitszych wirtuozów skrzypiec. Jurorom życzę dobrego rozpoznania i oceny oraz właściwych, choć zapewne niełatwych wyborów w wyrównanej stawce uczestników. Słuchaczom życzę wielu pięknych i niezapomnianych przeżyć. Młodym artystom gratuluję znaczącego osiągnięcia, jakim jest możliwość występowania przed tak znakomitym gronem odbiorców, i z serca życzę wielu następnych sukcesów”. – napisał w oficjalnym piśmie z dnia 21 września 2022 roku Prezydent Andrzej Duda.