Jury
Zdjęcie - jury_11_1200x800-6342a5d7a9bfd6.17780678.jpeg
Data publikacji / 2022-09-08

Jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego:

Augustin Dumay – przewodniczący jury

Skrzypek i dyrygent pochodzący z Paryża. Po raz pierwszy można było o nim usłyszeć po spotkaniu z Herbertem von Karajanem, koncertach z Berliner Philharmoniker i nagraniach płytowych dla wytwórni EMI. Od tego czasu regularnie występuje z najznakomitszymi orkiestrami świata. W ostatniej dekadzie koncentruje się nie tylko na karierze skrzypka, ale wiele uwagi poświęca także dyrygenturze. Od 2004 roku jest Mistrzem-Rezydentem w Queen Elisabeth Music Chapel, gdzie uczy grupę utalentowanych młodych skrzypków. W swoim dorobku ma 40 płyt, z których większość została uhonorowana nagrodami takimi jak: Gramophone Awards, Audiophile Audition, Grand Prix du Disque i The Record Academy Award. Ostatnio nagrał Koncert Beethovena z Sinfonią Varsovią oraz II Koncert Bartóka z Montreal Symphony Orchestra.

Daniel Stabrawa – wiceprzewodniczący jury

Polski skrzypek i dyrygent. Muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. W 1983 roku został członkiem słynnych Filharmoników Berlińskich, w których był pierwszym koncertmistrzem i solistą przez 35 lat. Wspólnie grali m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay’a oraz, sensacyjnie przyjęty, I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. W latach 1995-2002 obejmował stanowisko kierownika artystycznego i dyrygenta Capelli Bydgostiensis, z którą nagrał kilka płyt dla CD Accord i Cavalli-Records. Był także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który występował w salach koncertowych na całym świecie. Kwartet nagrał wiele płyt, z których część została wyróżniona nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich, Echo Klassik.

Agnieszka Duczmal

Polska dyrygentka. Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną Pro Musica, która w 1977 roku przekształciła się w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a w 1988 roku przyjęła nazwę Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Od początku istnienia orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej kierowniczką artystyczną i dyrygentką. Razem z nią brała udział w wielu festiwalach europejskich, występowała w Europie, Amerykach i Azji oraz nagrała ponad 50 płyt. Agnieszka Duczmal jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Została uhonorowana m.in: Nagrodą Stowarzyszenia ZAIKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej (2016), Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki poważnej za całokształt pracy artystycznej (2018) oraz nagrodą Polskiego Radia, Diamentową Batutą (2021).

Barnabás Kelemen

Węgierski skrzypek i dyrygent. Nagrał wszystkie utwory Bartóka na skrzypce w serii albumów powstałych pod kierownictwem Zoltána Kocsisa. Część z nich została nagrodzona Gramophone Award 2013 i Grand Prix du Disque. Poza tym został wyróżniony w takich konkursach jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Mozarta w Salzburgu (1999), Międzynarodowy Konkursie Skrzypcowy w Indianapolis (2002) i w brukselskim Konkursie Skrzypcowym Królowej Elżbiety (2001). Występował w salach koncertowych na całym świecie z m.in. BBC Symphony Orchestra, Hungarian National Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra i Hong Kong Philharmonic Orchestra. Z Katalin Kokas założył Festival Academy Budapest Chamber Music Festival, którego jest dyrektorem artystycznym. W latach 2010-2018 był liderem Kelemen Quartet.

René Koering

Francuski kompozytor, producent filmowy i reżyser teatralny. Jest autorem wielu oper, w tym „Elsinore” (1980), „Radetsky Marche” (1988) i „Scènes de Chasse” (2007), oraz dzieł orkiestrowych, m.in. „Le cercle Kleist” (1995), „Concerto pour violon” (1999) i „Concerto pour piano” (2015). W latach 1981-1985 był dyrektorem France Musique, a między 2000 a 2005 rokiem – dyrektorem muzycznym Radio France. Założył Festival de Radio France et de Montpellier Languedoc-Roussillon, którym kierował przez 26 lat. Był także dyrektorem Orchestre National de Montpellier. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, wśród których można wymienić Grand Prix de Musique Symphonique przyznaną przez SACEM i Grand Prix Musique de la SACD.

Grzegorz Kotów

Impresario muzyczny, animator kultury, skrzypek, założyciel „Liu Kotow International Management & Promotion” po zakończeniu 20-letniej międzynarodowej kariery koncertowej. Jako manager pracuje zarówno ze światowej klasy artystami, jak i z talentami młodego pokolenia, takimi jak skrzypaczka Bomsori Kim czy pianista Bruce Liu. Przed rozpoczęciem pracy jako menedżer, był członkiem-założycielem Szymanowski Quartet, z którym regularnie występował w salach koncertowych na całym świecie – nowojorskiej Carnegie Hall, londyńskiej Wigmore Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Philharmonie de Paris, oraz regularnie występował na międzynarodowych festiwalach, m.in. w BBC Proms, Rheingau, Szlezwiku-Holsztynie, Schwetzingen, Schubertiade, Lockenhaus. Zdobywał najwyższe nagrody na wielu konkursach muzycznych, m.in. w Melbourne, Osace, Florencji, Monachium i Weimarze oraz nagrywał dla Decca, Hyperion, Haenssler, SWR Classics i Avie. Był wykładowcą w Hochschule fuer Musik, Medien und Theater Hannover.

Bartłomiej Nizioł

Polski skrzypek i pedagog. Jurorem w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego był już dwukrotnie, w 2006 i 2011 roku. Wcześniej, w 1991 roku otrzymał na nim I nagrodę. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów w Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu. Cztery razy został nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe'a i Karola Lipińskiego. W 2014 roku, wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą tworzącymi Spyros Piano Trio, nagrał płytę „Luise Adolpha Le Beau”, która została wyróżniona prestiżową nagrodę Echo Klassik. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze czy Radio France w Paryżu. Od września 2008 roku jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Mariusz Patyra

Polski skrzypek. W 2001 roku jako pierwszy Polak wygrał „Premio Nicolo Paganini” w Genui. Jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze (1997), finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie (1988), laureatem IV nagrody i specjalnego wyróżnienia Odense Symphony Orchestra na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (2000) oraz zwycięzcą konkursu na stypendium fundacji J.E.S.C. Występował w Europie, obu Amerykach i Azji. Występował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej. Koncertował m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Nagrywał dla polskiego, niemieckiego (NDR, WDR) i włoskiego radia (RAI TRE). Prowadzi klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Miguel da Silva

Francusko-szwajcarski muzyk i pedagog. W 1985 roku zdobył I Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu. Wspólnie z przyjaciółmi założył kwartet Ysaÿe Quartet, z którym przez trzydzieści lat koncertował na całym świecie. Jako solista występował m.in. z Paryską Orkiestrą Kameralną, Polską Orkiestrą Kameralną, Orchestre d'Auvergne i Ferenc Liszt Orchestra of Budapest. Nagrywał albumy z wytwórniami: Accord, Valois-Auvidis i Harmonia Mundi, a także stworzył własną, Ysaÿe Records. W 1994 roku założył pierwszą klasę kwartetów smyczkowych w Conservatoire National à Rayonnement Régional de Paris. Jest także profesorem w Musikhochschule Lübeck i Haute Ecole de Musique de Genève. W 2009 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Académie musicale de Villecroze we Francji. Jest Mistrzem-Rezydentem w Queen Elisabeth Music Chapel w Belgii.

Jian Wang 

Wiolonczelista pochodzący z Chin. Występował z wieloma czołowymi orkiestrami świata, w tym z London Symphony, Cleveland, Zurich Tonhalle, NDR Elbphilharmonie, Stockholm Philharmonic i Santa Cecilia. Był pierwszym artystą-rezydentem Shanghai Symphony Orchestra oraz National Center for Performing Arts w Pekinie. Ma bogatą dyskografię, która obejmuje: „The Baroque Album”(2003), „Brahms Double Concerto” nagrany z Gilem Shahamem and Claudio Abbado (2001) i „Piano Trios” powstały we współpracy z Marią João Pires i Augustinem Dumay (1995). Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Wiolonczeli w Royal Birmingham Conservatoire. Jest również członkiem komitetu artystycznego Shanghai Symphony Orchestra i Hangzhou Symphony Orchestra.

Christopher Warren-Green 

Brytyjski skrzypek i dyrygent. Od 1988 roku jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem London Chamber Orchestra. W latach 1998-2001 przewodniczył orkiestrze Joenkoeping Sinfonietta, a między 2001 a 2005 rokiem – Nordic Chamber Orchestra. Pełnił również rolę dyrektora muzycznego Charlotte Symphony Orchestra. W ciągu ostatnich 50 lat działalności artystycznej dyrygował wybitnymi orkiestrami na całym świecie, w tym: The Philadelphia Orchestra, Minnesota Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Seattle Symphony, Vancouver Symphony Orchestra oraz National Symphony Orchestra. Jest członkiem Royal Academy of Music, a przez 8 lat była tam profesorem. Wielokrotnie występował w radiu i telewizji, przede wszystkim w BBC Proms. Nagrywał dla takich wytwórni jak Virgin EMI, Chandos, Deutsche Grammophon i Signum Classics.