Polskie Wydawnictwo Muzyczne partnerem Konkursu Wieniawskiego
Zdjęcie - www_pwm-6305213d5e2f38.18919555.jpeg
Data publikacji / 2022-08-23

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń wiolinistycznych na świecie, najbardziej prestiżowym obok Konkursu Chopinowskiego konkursem wykonawczym odbywającym się w Polsce. Wspólnie z organizatorem Konkursu, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przygotowało atrakcje dla miłośników Wieniawskiego i muzyki skrzypcowej, takie jak koncert zapowiadający wydarzenie, warsztaty dla dzieci i spotkania autorskie dla młodzieży wokół wydawnictw o najsłynniejszym z polskich skrzypków.  

 

Nazywany „księciem skrzypków” lub „czarodziejem skrzypiec” Henryk Wieniawski do dziś pozostaje ikoną XIX-wiecznej wirtuozerii. Był celebrytą w najlepszym tego słowa znaczeniu, podbijał serca publiczności podczas koncertów na całym świecie. Od 1935 roku młodzi skrzypkowie marzący o światowej sławie zgłaszają się do udziału w konkursie jego imienia licząc na zwycięstwo, które otworzy im drzwi do międzynarodowej kariery. 

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przybliżą muzykę i osobę Henryka Wieniawskiego poprzez specjalne wydarzenia organizowane z okazji Konkursu. Pierwszym z nich będzie koncert LEGENDA NA NOWO, promujący konkurs i płytę z serii ANAKLASIS – album LEGEND to spojrzenie na twórczość Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Jego pomysłodawcą jest znakomity skrzypek Adam Bałdych, który podjął się reinterpretacji najbardziej znanych utworów „ostatniego wirtuoza romantyzmu”. Czerpiąc z historii, potraktował jego twórczość w bardzo indywidualny sposób, wprowadzając nowe konteksty i nowoczesne brzmienia. W nagraniu płyty uczestniczyli obok Bałdycha Marek Konarski (saksofon tenorowy), Łukasz Ojdana (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) oraz Agata Szymczewska (skrzypce) – ambasadorka Konkursu Wieniawskiego. Muzycy zaprezentują materiał na żywo w Hotelu Bazar w Poznaniu 7 września o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, za okazaniem wejściówek dostępnych do odbioru w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego przy ul. Świętosławskiej 7 w Poznaniu od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–15:00, od 30 sierpnia. Koncert będzie transmitowany na żywo na stronach Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (Wieniawski Society), Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz ANAKLASIS na Facebooku. 

Podczas konkursu nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i młodzieży. 17 października najmłodsi melomani wezmą udział w warsztatach wokół publikacji "Henio i cztery struny". Poprowadzi je autorka rymowanej książeczki – Kasia Huzar-Czub. Podczas spotkania uczestnicy wezmą udział w quizie na temat kompozytora. Ich zadaniem będzie zadecydowanie, które z przedstawionych zdań na temat wirtuoza są prawdą, a które nie. Będzie też miejsce na dyskusję o życiowych wyborach i pasjach – nie tylko Henia, ale także wszystkich nas – uczestników tego spotkania. Na warsztatach nie zabraknie również muzyki kompozytora granej nietypowo, bo na ukulele.

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z Mateuszem Borkowskim – muzykologiem, publicystą muzycznym, pedagogiem, a zarazem autorem najnowszej książki z serii Małe Monografie, poświęconej Henrykowi Wieniawskiemu. Spotkanie to będzie nie lada podróżą! Okazuje się bowiem, że żaden inny wirtuoz tamtego czasu nie podróżował tyle po świecie, co Henryk Wieniawski. Jak przystało na wirtuoza, tworzył wyłącznie na swoje potrzeby, a komponowanie stanowiło tylko część jego intensywnej działalności. Był przede wszystkim artystą i to artystą koncertującym. Koncertów i występowania przed publicznością łaknął jak powietrza. Występował na trzech kontynentach, oklaskiwano go w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Turcji czy najdalszych zakątkach Rosji. Na każdy jego koncert z wytęsknieniem czekali oczywiście rodacy, także i w Poznaniu, w którym wielokrotnie występował. Mateusz Borkowski opowie o muzycznym globtroterze, który niemal do ostatnich dni czerpał siłę z występów na żywo. Nieustannie w biegu, w nieprzerwanej podróży, na wiecznej koncertowej tułaczce. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie wokół tej premierowej publikacji!

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych z Kasią Huzar-Czub i spotkanie dla młodzieży z Mateuszem Borkowskim odbędą się w sali konferencyjnej Hotelu Mercure przy ul. Roosevelta 20 w Poznaniu. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (Wieniawski Society) oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, gdzie niebawem pojawi się więcej szczegółów, m.in. na temat rezerwacji miejsc. 

Tym, którzy nie tylko chcą być na bieżąco z przebiegiem konkursu, ale też chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat wcześniejszych edycji oraz wiolinistyki w ogóle, polecamy codzienną gazetę konkursową. Przez cały czas trwania Konkursu będzie można śledzić zmagania uczestników i poznawać kulisy wydarzenia na łamach dziennika wydawanego we współpracy organizatora Konkursu z redakcją „Ruchu Muzycznego”. Magazyn będzie dostępny w miejscach konkursowych oraz online.

Na koniec warto przypomnieć, że owocna współpraca pomiędzy Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego i Polskim Wydawnictwem Muzycznym trwa nieprzerwanie od 2006 roku, kiedy zainicjowano wspólne wydawanie „Dzieł Wszystkich Henryka Wieniawskiego”. Celem tej prestiżowej źródłowo-krytycznej serii nutowej jest publikacja całej zachowanej spuścizny kompozytorskiej wielkiego skrzypka. Po dziś dzień w jej ramach ukazało się już 21 tomów. Ostatnio, w 2022 roku, swoją premierę miała Fantazja orientalna na skrzypce i fortepian op. 24.