Dobiegła końca Trasa Koncertowa Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Po raz pierwszy w historii Konkursu troje finalistów wyruszyło w tournée po całym świecie, nad którym piecze sprawowało Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu wspólnie z agencją SONORA Music.
„Trasa Laureatów to wspaniały początek międzynarodowej kariery finalistów Konkursu. Cieszę się, że z naszym wsparciem zdobyli nowe koncertowe doświadczenia i zapewnili wiele muzycznych wrażeń publiczności na całym świecie. Z ciekawością będziemy śledzić ich dalsze losy. Mam nadzieję, że Trasa Laureatów na stałe wpisze się w pulę nagród Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego" – mówi dyrektor Towarzystwa Wieniawskiego, Karolina Kaźmierczak.
Trasa trzech najlepszych finalistów – Hiny Maedy z Japonii, Meruert Karmenovej z Kazachstanu i Qingzhu Wenga z Chin – objęła 80 koncertów w 22 krajach na 5 kontynentach.
„Jestem bardzo wdzięczna wszystkim osobom, które sprawiły, że poznałam artystów i publiczność z całego świata. Przez ostatni rok wielokrotnie przekonałam się, że ludzie z różnych kultur i mówiący na co dzień różnymi językami mogą bez przeszkód porozumiewać się językiem muzyki. Chciałabym jeszcze wiele razy doświadczyć tego w przyszłości” – mówi Hina Maeda.
Laureatka 1. nagrody 16. edycji Konkursu zagrała 60 koncertów. Była oklaskiwana m.in. w Salle Gaveau w Paryżu, Seoul Arts Center, National Concert Hall Taipei, Grand Théâtre Bordeaux, Opéra national de Lorraine, Muziekgebouw Eindhoven, Cankarjev Dom w Ljubljanie, Akademii Liszta w Budapeszcie czy Lisinski Hall w Zagrzebiu. Z ogromnym entuzjazmem publiczności (i długimi kolejkami po autografy) spotkała się w Panamie, Kolumbii czy na Filipinach. Zasięg jej występów zwiększyły transmisje w stacjach radiowych Niemiec, Polski, Słowenii, Litwy i Łotwy. Trasa Koncertowa Laureatów była dla Hiny Maedy okazją do pierwszej współpracy ze światowej klasy dyrygentami m.in. Martą Gardolińską, Thomasem Sanderlingiem, Markiem Korovitchem czy Josephem Swensenem.
Już na wczesnym etapie trasy japońska skrzypaczka dołączyła do programu rozwoju talentów Lies Askonas Fellowship, prowadzonego przez brytyjską agencję Askonas Holt. Z kolei laureat Wyróżnienia Konkursu Dayoon You trafił pod skrzydła koreańskiej agencji The Bridge.
„Przystępując do współpracy z Towarzystwem i Konkursem Wieniawskiego, nie spodziewaliśmy się, że wspólnymi siłami uda nam się stworzyć bezprecedensową w skali i zasięgu Trasę Laureatów Konkursu. Towarzysząc skrzypkom podczas wielu koncertowych podróży, niejednokrotnie spotykaliśmy się z podziwem ze strony miejscowych partnerów dla rozmachu koordynowanej przez nas trasy. Współpraca z Laureatami Konkursu zaowocowała również szczerą sympatią dla młodych muzyków, z którymi pozostajemy w kontakcie i których rozwój będziemy dalej wspierać” – mówią Stanisław Suchora i Mikołaj Bylka-Kanecki z SONORA Music.
Dzięki zaangażowaniu i udziałowi w koncertach przedstawicieli Ambasad RP i Japonii oraz Instytutów Polskich, koncerty były także okazją do rozwijania międzynarodowej współpracy kulturalnej.
Za współpracę przy organizacji koncertów oraz ich współfinansowanie serdecznie dziękujemy:
Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca,
Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Miastu Poznań.
Składamy także wielkie podziękowania menedżerowi trasy – SONORA Music oraz partnerom:
AMATI Inc. (Japonia),
The Bridge Company (Korea),
New Aspect (Tajwan),
MPC Music Management (Kolumbia),
Fundação Maria Luisa e Oscar Americano (Brazylia),
Fondazione Gioventù Musicale d’Italia (Włochy)
i Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP.
Specjalne wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich osób, których zaangażowanie i pomoc bezpośrednio przyczyniły się do sukcesu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego i Trasy Laureatów, w szczególności pianistom, orkiestrom, dyrygentom, producentom, realizatorom, dziennikarzom, fotografom, pracownikom działów promocji i wolontariuszom.
_____________
Retransmisję ostatniego koncertu trasy koncertowej Hiny Maedy z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Modestasa Barkauskasa w Wilnie (zdjęcie poniżej) będzie można wysłuchać w Deutschlandfunk Kultur 9 stycznia 2024 roku od godziny 20:03.