Najsłynniejsza polska dyrygentka. Studia dyrygenckie ukończyła z wyróżnieniem w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego. Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą ostatecznie w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.
Uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana. Z Orkiestrą Amadeus zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w 1976 roku. W 1982 roku otrzymała tytuł La Donna del Mondo [Kobieta Świata] za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.
Wraz z Orkiestrą Amadeus nagrała ponad 50 płyt. Dokonała również wielu nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i światowych radiofonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w transkrypcji J. Kofflera czy prawykonanie Męki Pańskiej według Świętego Mateusza K. Knittla. Dokonała licznych transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego. Wraz ze swoją Orkiestrą występowała ze sławnymi solistami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Zasiadała w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.
Za prowadzoną działalność artystyczną została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Nagrodą Stowarzyszenia ZAIKS za „propagowanie polskiej muzyki współczesnej” (2016), Nagrodą z okazji 100lecia ZAIKSu (2018) oraz Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki poważnej za cało kształt pracy artystycznej (2018). W 2021 roku otrzymała prestiżową nagrodę Polskiego Radia – Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury i rozsławianie polskiej muzyki za granicą.