Bartłomiej NIZIOŁ
Zdjęcie - bartlomiejniziolfotyarincesanchez2x-633ef1b0428dd3.56707856.jpeg
Data publikacji / 2022-10-06

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a następnie kontynuował naukę u prof. Pier­re’a Amoyala w Conservatoire de Lausanne. Umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach muzycznych pod okiem takich profesorów jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschla­ger. Jest laureatem pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu (I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego, 1991), Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu.

Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, English Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony. Koncertował m.in. w paryskiej Salle Playel, londyńskim Barbican Center, w Filharmonii Berlińskiej, Suntory Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu i w Konserwatorium w Moskwie. Jako kameralista występował m.in. z Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann i Sol Gabetta. Od 1995 roku artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997­2003 był koncertmistrzem Orkie­stry Tonhalle, a od roku 2003 jest koncertmistrzem orkiestry operowej Zürich Philharmonia. Bartłomiej Nizioł był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006, 2011), Młodzieżowego Konkursu na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego (2015) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Premio Paganini w Genui. W 2018 roku był przewodniczącym sekcji skrzypiec na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od września 2008 roku jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Był czterokrotnie wyróżniony statuetką Fryderyka za nagrania utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe i Karola Lipińskiego. W 2014 roku, wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą tworzącymi Spyros Piano Trio, nagrał płytę Luise Adolpha Le Beau, za którą rok później muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik. Gra na instrumencie Guarneri del Gesú z 1727 roku.