Muzyk pochodzenia francuskoszwajcarskiego, urodził się w Reims w 1961 r. Początkowo uczył się w Konserwatorium w rodzinnym mieście, a następnie przeniósł się do Paryża, gdzie został studentem Serge’a Collota w Conservatoire National Supérieur de Musique. Komisja egzaminacyjna jednogłośnie przyznała mu pierwsze miejsce w kategoriach muzyki kameralnej i altówki. W 1985 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu.
Wielkie zamiłowanie do kwartetów smyczkowych zaowocowało powstaniem założonego wraz z trzema przyjaciółmi Kwartetu Ysaÿe i podjęciem współpracy z Amadeus String Quartet. Po zdobyciu pierwszej nagrody na Konkursie kwartetów smyczkowych w Evian, rozpoczęła się międzynarodowa kariera zespołu. Wspaniała 30-letnia wspólna podróż Kwartetu Ysaÿe zakończyła się w styczniu 2014 r. dużą trasą koncertową, w trakcie której szczególny nacisk położono na muzykę Beethovena.
W ostatnich latach występy – zarówno solowe, jak i w kwartecie – zaprowadziły Miguela da Silvę do londyńskiej Wigmore Hall oraz do większości największych sal koncertowych w Europie (Monachium/Herkulesaal, Wenecja/Teatro della Fenice, Kopenhaga, Helsinki, Amsterdam/Concertgebouw, Hanower, Bazylea, Baden-Baden, Salzburg/Festspielhaus, Lipsk); odbył również trasy koncertowe po Belgii, USA, Japonii i Włoszech. Jest bardzo cenionym kameralistą, a do grona jego partnerów estradowych należą tacy muzycy, jak Michel Portal, JeanClaude Pennetier, Paul Meyer, Leonidas Kavakos, Pierre Amoyal, Augustin Dumay, Nikita BorisoGlebksy, Antonio Meneses, Jean François Heisser, Truls Mork, Henri Demarquette, Gary Hoffmann, Emmanuel Pahud czy Christophe Coin.
W 1994 r. rozpoczęła działalność prowadzona przez Miguela da Silvę klasa kwartetów smyczkowych (pierwsza taka we Francji!); do dzisiaj mury Conservatoire National de Région w Paryżu opuściło całe nowe pokolenie francuskich i europejskich grup kameralnych. W 2008 r. artysta został profesorem Musikhochschule w Lubece (Niemcy), gdzie podjął pracę na stanowisku zajmowanym uprzednio przez Waltera Levine’a, został wykładowcą Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej (European Chamber Music Academy – ECMA) oraz podjął pracę w Letniej Akademii Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego (ISA). W 2009 r. dołączył do zespołu Haute Ecole de Musique w Genewie (Szwajcaria) jako wykładowca altówki i muzyki kameralnej oraz został dyrektorem artystycznym Villecroze’ Académie musicale (Francja). Od 2014 r. zajmuje stanowisko mistrza-rezydenta w Queen Elisabeth Music Chapel w Belgii.